Megint sikerült belefutnom IRL egy olyan témába, ami picit érdekel és kénytelen vagyok utánanézni, úgyhogy gondoltam megosztom és megörökítem a tudásom - ezúttal a sajtokról.
A sajt tejből készül elsősorban egy gyomorban található fehérjebontó makromolekulának, a renninnek köszönhetően. A legenda szerint is úgy alakult ki, hogy egy állati gyomorban tárol tej idővel darabosra sajtosodott. Vélhetően a Közel-Kelet vagy Közép-Ázsia lovas nomádjai jöttek rá erre az i .e. 6 évezred előtt, de az ókori Rómában fejlődött ki a technológiája igazán. Mivel ezen a területen fejlődött ki, a meleg miatt valószínűleg nagyon savanyúak is sósak voltak a tartósítás végett, mint amilyenek a mai feta sajtok. A ma is ismert sajtok jellemzően a középkorból erednek.
(Megjegyzés: A sajt tehát nem egy vegetáriánus étel, mert kell hozzá egy levágott állat gyomrából származó enzim. Léteznek növényi alapúak is, ennek még utána kell néznem.)
Természetesen sokféleképpen lehet őket kategorizálni, lássunk néhány főbb típust:
- friss, gyorsan romló sajtok
- keménység
- milyen tejből készül
- származás
- penész
- érlelt
- feldolgozott
Néhány ismertebb, eredetvédett sajt:
- brie
- camembert
- cheddar
- edámi
- emmentáli
- gorgonzola
- gouda
- grana padano
- kék
- mozzarella
- parmezán
Magyar sajtok:
- balaton
- karaván
- körözött/túró
- lajta
- oázis
- orda
- pannónia
- pálpusztai
- trappista
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Update 1: Ha csak nem eredetvédett sajtot veszel, ahol a hagyományos előállítás része az eredetvédettségnek, akkor jó eséllyel a sajt már nem állati eredetű lesz, hanem baktériumokkal pótolják az enzimeket.
Update 2: Első magyar sajtként eredetvédett lett a Győr-Moson-Sopron megyei csemegesajt